Sposoby na pobudzenie kreatywności u malucha

Kreatywność jest bardzo ważna, ułatwia nam codzienne życie, dlatego też dzieci powinny ją rozwijać od najmłodszych lat. Możemy im w tym pomóc w łatwy sposób, wystarczy zastosować się do kilku porad i wspierać je każdego dnia.

Pierwsza ważna zasada to dużo śmiechu! Dzieci kochają się śmiać i powinny to robić zawsze kiedy mają na to ochotę. Ograniczanie ich radość może sprawić, że zamkną się w sobie i staną nieśmiałe. Śmiech pozwala zapomnieć o granicach, zbliża i poprawia pewność siebie. Co więc musimy robić? Dużo się śmiać wspólnie z naszymi dziećmi:)

Kolejna zasada to wolność, musimy dać dziecku swobodę działania. Nie powinniśmy decydować w co ma się bawić czy jak ma wykonać dane zadanie. W czasie zabawy, zajęć plastycznych lub też odrabiania zadania domowego dajmy maluchowi uruchomić swoją wyobraźnię i zrobić to po swojemu. Niech maluje to na co ma ochotę, będzie wtedy szczęśliwy i włoży całe serce w wykonywane zadanie. Jeżeli widzimy, że zadanie domowe wykonał źle wytłumaczmy mu na spokojnie co jest nie tak, ale dajmy najpierw skończyć mu jego wersję.

O czym jeszcze musimy pamiętać? Oczywiście o wsparciu, wspierajmy malucha we wszystkim co robi, nie zniechęcajmy go ponieważ wykonuje coś nie dokładnie tak jak powinien. Przykładowo, dziecko chce pomóc przy obiedzie, ale źle układa sztućce i naczynia. W tym momencie powinniśmy pozwolić mu zrobić to po swojemu, niech raz naczynia będą poukładane inaczej, następnym razem ułoży je na pewno lepiej. Nie poprawiajmy po nim i nie mówmy, że zrobił to źle bo zniechęci się. I tutaj też pojawia się kolejna zasada czyli czas, powinniśmy dać dzieciakom czas na rozwijanie kreatywności, nie poganiajmy ich. Każdy ma swoje tępo i swoje sposoby, bądźmy wyrozumiali i pozwalajmy im powoli odkrywać świat na swój sposób.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s